Hiina Meditsiinist 2020-02-24T20:58:46+02:00

Lähemalt Hiina meditsiinist

Hiina meditsiin on terviklik meditsiiniline süsteem, mis baseerub pika ajalooga empiirilisele vaatlusele ja sajandite jooksul läbi viidud kliinilistele uuringutele ning ka eksimustele. Aegade jooksul on ravimisega tegelenud isikud  testinud arvutul hulgal erinevaid ravivõtteid, sealhulgas tuhandeid ravimtaimi, eesmärgiga ennetada või ravida haiguseid. Süstemaatiliselt on hinnatud nende meetodite toimet inimkehale. Läbi lugematute aastate on teadlikust tegevusest ja juhuslikest avastustest saadud kogemusi ja teadmisi vähehaaval dokumenteeritud ja täiendatud ning edastatud järgmistele põlvkondadele, jõudes nõnda Hiina meditsiinini, mida tänapäeval praktiseeritakse.

Praegusel ajal kasutavad Hiina meditsiini tervishoiuteenusena miljonid inimesed üle maailma. Lääneriikides arvatakse enamasti, et Hiina meditsiin on ainult nõelravi, kuid tegelikkuses on tegemist tervikliku meditsiinilise süsteemiga, mis võib olla uhke oma diagnoosimise võtete ja ravimeetodite üle, mille hulka kuuluvad taimeravi, nõelravi, toitumine ja kehalised harjutused.

Kahtlemata on selle meditsiini kõige mahukam ravimeetod taimeravi, koos Hiina farmakopöaga, mis sisaldab üle 4000 erineva taime. Klassikaline taimeravi retsept võib sisaldada 2 kuni 30+ taime. Neid taimi kasutatakse kombineerituna, et esile kutsuda tugevam ja samas paremini tasakaalustatud ravitoime võrreldes üksiku taime manustamisega.

Nõelravi seostab enamus inimesi eelkõige ägeda ja kroonilise valu ravimisega, kuid antud ravimeetod on näidanud oma efektiivsust tegelikult väga paljude teistegi haigusseisunditega tegelemisel. Näiteks unehäirete, hingamisteedega seotud kaebuste, tubakasõltuvuse, keemia- ja kiiritusravi kõrvaltoimete, infertiilsuse, jne. korral.

Nõelravi

Nõelravi on olemuselt väga peenikeste, tänapäeval enamasti ühekordse kasutusega nõelte torkamine keha kindlatesse piirkondadesse eesmärgiga toetada erinevate organsüsteemide funktsiooni, taastada homöostaasi ja läbi selle ravida haigust. Traditsiooniliste teooriate kohaselt mõjutab nõelravi Qi´d – elujõudu. Kaasajal seostatakse nõelravi toimet kesk- ja perifeerse närvisüsteemi, endokriinsüsteemi ja immuunsüsteemi aktivatsiooniga, mis erinevate signaalmolekulide kaudu aktiveerivad ainevahtust haiges keha piirkonnas ning läbi selle stimuleeritakse organismi enda paranemisvõimet.

Hiinlased peavad nõelravi “bu tong” ehk valutuks raviks, kuid inimeste tundlikkus on erinev. Sageli tajuvad patsiendid, et nõelravi mõjub rahustavalt ning harvad pole ka need olukorrad, kui patsient uinub nõelravi ajal. Nõelravi seostab enamus inimesi eelkõige ägeda ja kroonilise valu ravimisega, kuid antud ravimeetod on näidanud oma efektiivsust tegelikult väga paljude teistegi haigusseisunditega tegelemisel, kaasa arvatud infertiilsus, erinevad günekoloogilised seiundid, seedimisega seotud probleemid, hingamisteedega seotud kaebused, väsimus ja mõningad psüühilised seisundid nagu ärevus ja depressioon. Nõelravi on andnud ka häid tulemusi tubakasõltuvusest vabanemisel.

Kui Sa tahad vabaneda oma peavalust, kaela- ja õlavöötme valust, seljavalust või mõnest muust lihas-skeletisüsteemiga seotud valust, kuid samas ei soovi valuvaigisteid tarvitada, siis nõelravi on hea valik.

Moksateraapia

Moksateraapia on traditsiooniline kuumust rakendav teraapia, mille puhul töödeldud hariliku puju ehk Artemisia vulgaris´e lehti põletatakse kindlate nõelravi punktide kohal või peal. Hiina keeles sõna “Akupunktuur” (Zhen jiu) tähendab tegelikult akupunktuuri ja moksateraapia kombinatsiooni, sest neid kahte ravikunsti praktiseeritakse peaaegu alati üksteisega koos. Moksateraapia on eriti efektiivne nõrkuseseisundite ravimisel nagu ka olukorras, kus tuntakse kehas külmatunnet või kurnatust. Moksateraapia tugevdab vitaalsust ning aitab suurendada valgete ja punaste vererakkude arvu, moksat on võimalik kasutada isegi loote risti- või tuharseisu korral. Meie vastuvõtus kasutatakse enamasti nõelravi ja moksateraapiat koos.   

Hiina taimeravi

Kuigi enamus inimesi seostab Hiina meditsiini nõelraviga, siis Aasias on Hiina meditsiini peamine teraapia taimeravi. Hiina taimeravi on kompleksne teadus, kus kombineeritakse omavahel 2 kuni 30+ taime, et ravida patsiendi unikaalset seisundit. Selline personaalse meditsiini arusaamadest lähtuv taimeretsepti koostamine on Aasias kuldne standard, kuigi on võimalik kasutada ka valmis tablette ja kapsleid.

Erinevalt Lääne taimeravist, mis keskendub iga taime üksikule toimele eraldi, kasutab Hiina taimeravi erinevate taimede koostoimet, et ravida mitut probleemi korraga. Taimed võivad olla tugeva toimega, kuid efektiivsus sõltub õigest diagnoosist ja retsepti individuaalsest koostamisest.

Akupressuur

Akupressuur on Hiina meditsiini haru, mis kasutab nõela asemel akupunktuuri punkti stimuleerimiseks inimese käte tundlikkust ja jõudu. Kätega ravimist peetakse tänapäeval teiste Hiina meditsiini ravimeetoditega võrreldes ekslikult lihtsamaks ja madalamaks ravikunstiks, mida on vähese vaevaga võimalik omandada. Selline arusaam pole korrektne, sest SuWen´is (Hiina meditsiini klassikaline tekst) on kirjeldatud massaaži kui Keskuse teraapiat. Seetõttu on tegemist tegelikult “kõrgema ravikunstiga,” sest Keskuse teraapiale toetuvad kõik ülejäänud teraapiad.

Akupressuur sobib oma ohutuse tõttu hästi laste ravimiseks. Sageli õpetame lapsevanematele, kuidas nad saakid oma lapsi ise kodus punktmassaažiga aidata.